Powrót do strefy wiedzy

Aktywność sportowa – dlaczego zwiększa ryzyko podrażnień intymnych?

Aktywność sportowa – dlaczego zwiększa ryzyko podrażnień intymnych?

Kobiety są coraz bardziej aktywne sportowo i uprawiają coraz więcej różnych dyscyplin. To bardzo dobra tendencja, ponieważ sport to zdrowie, regularna aktywność ma pozytywny wpływ zarówno na kondycję fizyczną, jak i psychiczną. Jednak uprawianie prozdrowotnego sportu paradoksalnie może stwarzać zagrożenie. A jest nim ryzyko podrażnień okolic intymnych. Na szczęście można sobie z nimi poradzić.

Jakie są czynniki ryzyka podrażnień okolic intymnych?

W trakcie wysiłku związanego ze sportem, np. z bieganiem, jazdą na rowerze czy zajęciami fitness wzrasta temperatura ciała. Organizm schładza ją, uruchamiając pocenie, czyli odprowadzanie „wody” na zewnątrz. Odzież sportowa jest jednak najczęściej wykonana z syntetycznych włókien, co potęguje utrzymywanie ciepła i wilgoci w miejscach intymnych. Noszenie bielizny wykonanej ze sztucznych materiałów np. z poliestrowej koronki, a nie z bawełny również sprzyja zaburzeniu naturalnej flory bakteryjnej okolic intymnych stanowiącej barierę dla szczepów patogennych. Naturalny ekosystem stref intymnych u kobiety stanowi wiele różnych bakterii. W 96% jest on skolonizowany przez gram-dodatnie bakterie kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus. Gdy drobnoustroje patogenne zaczną się namnażać, może dojść do infekcji bakteryjnej, grzybiczej lub mieszanej, a kobietom zaczynają dokuczać  nieprzyjemne objawy, takie jak świąd i pieczenie w miejscach intymnych. ² Noszenie lekkiej i oddychającej bielizny to profilaktyka infekcji intymnych nie tylko przy uprawianiu sportu, lecz także na co dzień.3

Pływanie a ryzyko infekcji intymnych

Czynnikiem ryzyka wystąpienia infekcji intymnych związanych z uprawianiem sportu może być wilgoć naturalnie występująca na basenie czy w klubie fitness, a także styczność z zawilgoconą bielizną i ręcznikami w takim miejscu. Warto także zauważyć, że samo pływanie w basenach, a także korzystanie z jacuzzi w dużym stopniu również może sprzyjać rozwojowi infekcji, ponieważ obecna w nich woda, choć oczyszczana, nie jest idealnie czysta i bywa źródłem zakażeń drobnoustrojami. Stąd  tak ważne, aby organizm kobiety mógł sam bronić się przed patogenami odpowiednim stanem flory  bakteryjnej okolic intymnych.

Jak wspomóc leczenie infekcji intymnej?

Pomocniczo w leczeniu infekcji intymnych można stosować Trivagin żel*. Przywraca on naturalną barierę ochronną okolic intymnych, dzięki czemu chroni je przed rozwojem flory patogennej. Działa nawilżająco, eliminuje suchość skóry i błon śluzowych oraz wspomaga odbudowę naturalnej flory bakteryjnej sromu i krocza. Co ważne Trivagin żel* działa natychmiastowo na wynikające z infekcji dolegliwości, redukując swędzenie, podrażnienie i pieczenie okolic intymnych.4 Jest łatwy w użyciu i nie pozostawia uczucia lepkości.

Uprawiając aktywność fizyczną, warto więc mieć pod ręką Trivagin żel*. A także pamiętać o oddychającym ubraniu i przewiewnej bieliźnie, aby móc w pełni cieszyć się dobrą kondycją i komfortem każdej sfery swojego ciała.

Poznaj schemat postępowania
przy świądzie i podrażnianiu intymnym

Bibliografia:
  1. Strus ,  Malinowska M 1999, „Zakres antagonistycznego działania bakterii z rodzaju Lactobacillus na czynniki  etiologiczne waginozy bakteryjnej” , Med. Dośw. Mikrobiol. 51: 47-57’;  Strus M.  i inni 2005,„Działanie in vitro bakterii z rodzaju Lactobacillus izolowanych z pochwy na grzyby wywołujące kandydozę sromu i pochwy”, Med. Dośw. Mikrobiol. 55: 7-17;  Niemiec T.  2009 „Zakażenia w położnictwie i ginekologii, Via Medica , Gdańsk.
  2. „”Nawrotowe grzybice i bakteryjne zapalenia pochwy – charakterystyka przyczyn oraz możliwości terapeutycznych i profilaktycznych. M. Gałęcka, P. Szlachta. Praca poglądowa Forum Zakażeń 2013; 4(2).
  3. „Problem stanów zapalnych żeńskich narządów płciowych – ocena wiedzy dziewcząt na temat profilaktyki i leczenia.” Jarząbek-Bielecka i współpracownicy Med Rodz 2018; 21(1A): 29-36 DOI: https://doi.org/10.25121/MR.2018.21.1A.29
  4. Wyniki badania aplikacyjnego przeprowadzone na grupie 30 kobiet. Preparat zmniejszył lub usunął uczucie świądu natychmiast lub niedługo po aplikacji.