Powrót do strefy wiedzy

Swędzenie, podrażnienie, pieczenie okolic intymnych? Zobacz, jak im zapobiec.

Swędzenie, podrażnienie, pieczenie okolic intymnych? Zobacz, jak im zapobiec.

Dyskomfort okolic intymnych to jeden z najczęstszych objawów infekcji. Nie zawsze jednak świadczy o ich występowaniu. Swędzenie, pieczenie czy podrażnienie pochwy może być wywołane przez wiele czynników, jednak niezależnie od ich przyczyny kobietom zależy na szybkiej uldze. Co robić, aby zapobiegać tym uciążliwym objawom i przywrócić komfort codziennego funkcjonowania?

Swędzenie i pieczenie okolic intymnych a infekcja

Flora bakteryjna pochwy niemal w 96% jest zasiedlona przez gram-dodatnie bakterie kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus. Odpowiadają one za utrzymanie kwaśnego pH pochwy, które stanowi naturalną barierę przed rozwojem flory patogennej. Jeśli jej równowaga zostanie zaburzona, wówczas zwiększa się liczebność patogenów chorobotwórczych i rozwija się infekcja intymna. Może temu towarzyszyć pieczenie i świąd, lecz nie jest to jednoznaczny objaw infekcji intymnej.

Jakie mogą być inne przyczyny swędzenia i pieczenia okolic intymnych?

Świąd i pieczenie okolic intymnych może być wywołane reakcją alergiczną na używane kosmetyki, żele i pianki do higieny intymnej, płyny do kąpieli o intensywnym zapachu, a także środki piorące i płyny do płukania. Zdarza się, że przyczyną podrażnienia okolic intymnych jest używanie zapachowego papieru toaletowego lub wkładek higienicznych, a zaczerwienienie i swędzenie to efekt depilacji.

Dopochwowa antykoncepcja hormonalna, również może wywoływać dolegliwości związane z suchością pochwy, takie jak swędzenie i ból okolic intymnych. Podobna sytuacja występuje u kobiet w okresie menopauzy, gdzie spadek poziomu estrogenów wpływa negatywnie na stan ścianek pochwy, narażając je na podrażnienia. Na uczucie świądu i podrażnienia pochwy mogą również być narażone kobiety chorujące na cukrzycę lub inne choroby sprzyjające rozwojowi zakażeń grzybiczych, a także kobiety po długotrwałej antybiotykoterapii.

Sposoby na swędzenie i pieczenie okolic intymnych

Dyskomfort okolic intymnych to objaw, który nie może być bagatelizowany. Mimo że nie zawsze oznacza on rozwój infekcji, ostateczna diagnoza należy do lekarza ginekologa, który wykona odpowiednie badania. Niemniej jednak, wobec powyższych przyczyn istotne jest działanie, które będzie zapobiegać swędzeniu i pieczeniu okolic intymnych. Wśród nich wymienia się:

• Higienę intymną przy użyciu preparatów o właściwym pH z substancją nawilżającą i regenerującą
• Unikanie intensywnie zapachowych środków piorących i płynów do płukania tkanin
• Noszenie bielizny z naturalnych materiałów
• Używanie preparatów po goleniu/depilacji łagodzących podrażnienia
• Profilaktyczne używanie preparatów łagodzących

Aby łagodzić objawy takie jak świąd, pieczenie i podrażnienie okolic intymnych i pomóc sobie jeszcze przed wizytą u ginekologa, warto stosować pomocniczo odpowiednie preparaty dostępne bez recepty w aptekach internetowych i stacjonarnych. Trivagin żel* działa nawilżająco, utrzymuje prawidłowe pH skóry i przywraca naturalną barierę ochronną okolic intymnych. Jego stosowanie zapewnia natychmiastową ulgę w świądzie i podrażnieniu intymnym.1 Dodatkowo, zapewnia komfort stosowania, ponieważ nie brudzi bielizny i nie pozostawia uczucia lepkości.

Poznaj schemat postępowania
przy świądzie i podrażnianiu intymnym

Bibliografia:
  1. Wyniki badania aplikacyjnego przeprowadzonego na grupie 30 kobiet. Preparat zmniejszył lub usunął uczucie świądu natychmiast lub niedługo po aplikacji.