Powrót do strefy wiedzy

Grzybica pochwy - co robić, żeby nie powracała?

Grzybica pochwy - co robić, żeby nie powracała?

Grzybicze zapalenie pochwy to jedna z najczęściej pojawiających się infekcji intymnych. Do jej typowych objawów należy świąd, pieczenie i upławy o nieprzyjemnym zapachu. Ze względu na duży dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu kluczowa jest szybka reakcja i wdrożenie planu leczenia. Całkowite uporanie się z grzybicą pochwy nie gwarantuje, że choroba nie powróci. Jednak bardzo ważnym elementem w nawrotowej grzybicy pochwy jest profilaktyka.

Mam upławy – czy to grzybica pochwy?

Grzybica pochwy dotyka większości kobiet w wieku rozrodczym, a w ciąży ta przykra dolegliwość pojawia się nawet u 75% kobiet. Za zakażenie odpowiedzialny jest drożdżak z gatunku Candidaa albicans, a do najwcześniejszych objawów grzybicy pochwy, które mogą zwiastować zakażenie tym drożdżakiem jest swędzenie pochwy i uczucie podrażnienia okolic intymnych.2,3 Czasem pojawiają się obrzęki lub otarcia, a także pieczenie podczas oddawania moczu. Objawem, który budzi najwięcej niepokoju są gęste, białe i grudkowate upławy i to one stanowią dla pacjentek sygnał do wizyty u ginekologa.4

Jakie są przyczyny nawracających infekcji pochwy?

Podobnie jak przy pierwszym wystąpieniu infekcji grzybiczej pochwy, za nawracające dolegliwości również odpowiedzialne są drożdżaki z gatunku Canndida albicans. W drogach rodnych mogą się pojawić, gdy zostaje zaburzona mikroflora bakteryjna. Dlatego też, w przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów konieczny jest kontakt z lekarzem ginekologiem, który zleci badania identyfikujące występujące schorzenie i dopiero na tej podstawie dopasuje odpowiedni i skuteczny sposób leczenia. Obecność Candida albicans identyfikuje się na podstawie posiewu, który umożliwia identyfikację drożdżaków, a właściwa diagnoza jest kluczowa dla kobiet z nawracającymi objawami infekcji intymnych. Ważne jest odpowiednie pH – kwaśne zapobiega rozwojowi, patogenów chorobotwórczych. Aby zapobiec nawrotom grzybicy, zaleca się zwrócić uwagę na czynniki sprzyjające rozwojowi Candida.3 Zaliczamy do nich:

Osłabienie układu odpornościowego organizmu poprzez stosowanie długotrwałej antybiotykoterapii - co negatywnie wpływa na naturalną florę bakteryjną, jednocześnie sprzyja rozmnażaniu się grzybów.
Cukrzyca – wysoki poziom cukru w moczu stanowi pożywkę dla drożdżaków.
Przyjmowanie doustnej antykoncepcji
• Zwiększenie ilości estrogenów we krwi
• Wczesny wiek rozpoczęcia współżycia seksualnego
• Częsta zmiana partnerów seksualnych
• Częste zmiany miejsca pobytu
• Korzystanie z kąpielisk wodnych

Flora bakteryjna jest bardzo wrażliwa na wszelkie zmiany, dlatego zbyt intensywna higiena okolic intymnych to również element sprzyjający nawrotom infekcji.

Jak załagodzić objawy grzybicy pochwy?

Infekcje intymne mogą wystąpić nawet w najmniej oczekiwanym momencie. Aby ta nieprzyjemna dolegliwość nie wpłynęła na normalne funkcjonowanie, warto zastosować wyrób medyczny Trivagin Żel*. Produkt łagodzi objawy infekcji intymnych takie jak pieczenie i świąd, dzięki czemu jeszcze przed rozpoczęciem stosowania zaleceń lekarza, można odczuć ulgę. Forma żelu jest łatwa w użyciu, nie brudzi bielizny i chroni okolice intymne przed dalszym rozwojem flory patogennej. Natychmiastowe działanie Trivagin Żel* pozwala pozostać aktywną przez cały dzień, bez potrzeby rezygnacji z codziennych obowiązków i planów.

Poznaj schemat postępowania
przy świądzie i podrażnianiu intymnym

Bibliografia:
  1. Stanowisko zespołu ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w sprawie leczenia ostrego i nawrotowego grzybiczego zapalenia pochwy i sromu; Stanowisko Zespołu Ekspertów PTG, Ginekologia Polska 2008, 79, 638-652
  2. Patogeneza i leczenie zakażeń candida spp. M. Staniszewska i współp. Postępy Mikrobiologii, 2014, 53, 3, 229-240.
  3. Nawrotowe zapalenie sromu i pochwy – porady dotyczące leczenia, M.Miller, Ginekologia po Dyplomie 2014,; 15(5), 59-68
  4. Wybrane aspekty farmakoterapii kandydoz, I. Paczkowska, A. Wójtowicz, A. Malm, Terapia i leki, tom 66, nr 8, 2010
  5. https://trivagin.pl/trivagin-zel/
 

Poznaj pełną ofertę marki Trivagin

W ofercie marki Trivagin dostępne są także kapsułki z czterema starannie dobranymi szczepami bakterii Lactobacillus, występującymi we florze bakteryjnej Polek, które można stosować również w czasie ciąży i w okresie połogu. Przeznaczeniem kapsułek jest codzienne uzupełnienie prawidłowej flory, szczególnie przy częstych podróżach i zmianach miejsca pobytu, podczas korzystania z basenu, sauny lub jacuzzi, a także w trakcie i po menstruacji. Trivagin kapsułki to wygodna, doustna forma produktu bez konieczności przechowywania w lodówce.