DOLEGLIWOŚCI INTYMNE

Objawy dolegliwości zewnętrznych okolic intymnych

Dolegliwości intymne dotyczą wielu kobiet w różnych okresach ich życia, jak i w wielu codziennych sytuacjach. Sfery intymne to niezwykle wrażliwa i podatna na podrażnienia część kobiecego ciała. Do najczęstszych nieprzyjemnych objawów należą świąd i pieczenie tych okolic.

Przyczyn takiego stanu jest wiele:


W przypadku takich drażniących dolegliwości jak świąd czy pieczenie kobietom zależy na szybkiej uldze. Trivagin żel do stosowania pomocniczo w leczeniu okolic intymnych natychmiast redukuje palący świąd i odruch drapania oraz przynosi ukojenie przy podrażnieniu zewnętrznych okolic intymnych.

Uczucie dyskomfortu okolic intymnych może oznaczać delikatne podrażnienie zewnętrznych narządów płciowych, ale w wielu przypadkach może być symptomem choroby czy infekcji intymnej. W takim przypadku należy udać się do odpowiedniego lekarza, który jako specjalista jest w stanie zdiagnozować rodzaj infekcji oraz zalecić odpowiednie badania i leczenie.

Rodzaje infekcji intymnych

Infekcje układu moczowo-płciowego to dolegliwości, na które co roku cierpi milion kobiet na całym świecie. Są one efektem zaburzenia prawidłowej flory fizjologicznej w pochwie.


Poniższy opis infekcji ma jedynie charakter informacyjny.
Dokładne określenie rodzaju choroby oraz sposobu leczenia może stwierdzić jedynie lekarz ginekolog.

Bakteryjne zakażenie pochwy (BV - Waginoza bakteryjna)

Jest to najczęściej spotykane zakażenie pochwy u kobiet w wieku reprodukcyjnym – dotyczy ono ok. 50% zgłaszanych infekcji[1].

Przyczyna:
Zaburzenie równowagi mikroflory pochwy, gdy ilość bakterii kwasu mlekowego, stanowiących naturalną barierę ochronną (Lactobacillus) zostaje ograniczona przez nadmierny rozwój beztlenowych bakterii szczepów takich jak Gardnerella vaginalis, Mycoplasma hominis, Prevotella, Mobiluncus.
Objawy:
Upławy o mleczno – szarym kolorze i nieprzyjemny „rybi” zapach. Choroba może przebiegać bezobjawowo. Dlatego przy wizycie zaleca się rutynowe badanie flory pochwy.
Terapia:
Zazwyczaj jest to kuracja antybiotykiem w formie doustnej lub dopochwowo. Pomocniczo zaleca się uzupełnienie bakterii kwasu mlekowego, aby wspomóc prawidłowy skład flory pochwy.
Ważne:
Zaniedbanie leczenia waginozy bakteryjnej może wiązać się z groźnymi następstwami dla kobiet w ciąży oraz skutkować nawracającym zapaleniem dróg moczowych.

Grzybicze zapalenie pochwy (Kandydoza, in. Grzybica)

To druga najczęściej stwierdzana infekcja intymna.

Przyczyna:
Zakażenie grzybami - drożdżakami (Candida Albicans) w czasie współżycia lub przez niewłaściwą higienę. Rozwojowi zakażenia sprzyja stan obniżonej odporności organizmu spowodowany kuracją antybiotykową, chorobami przewlekłymi (cukrzycą), ciążą lub otyłością.
Objawy:
Świąd i pieczenie, ból podczas stosunku i oddawania moczu, białe serowate upławy.
Terapia:
Szybkie podanie leku przeciwgrzybicznego.
Ważne:
Ze względu na duży dyskomfort dla pacjentki istotne jest szybkie podanie leku przeciwgrzybiczego oraz preparatu na odbudowanie flory bakteryjnej.

Rzęsistkowe zapalenie pochwy (Rzęsistkowica)

Stanowi 5% wszystkich zakażeń pochwy.

Przyczyny:
Zakażenie drogą płciową pierwotniakiem Trichomones vaginalis (rzęsistek pochwowy).
Objawy:
Podrażnione miejsca intymne, uczucie świądu, pieczenia i zaczerwienienia. Pacjentki zgłaszają ból podczas zbliżenia oraz obfite upławy o zielono – żółtym lub szarym kolorze. Może towarzyszyć im „rybi” zapach.
Terapia:
Najczęściej stosuje się antybiotyki oraz preparaty z bakteriami kwasu mlekowego dla odbudowy mikroflory bakteryjnej.
Ważne:
Szybkie wdrożenie leczenia, aby zapobiec przeniesieniu zakażenia na szyjkę macicy, jajowody i drogi moczowe. Leczenia wymaga również partner.

W zależności od rodzaju objawów infekcji intymnych, to lekarz ginekolog, jako specjalista, jest w stanie zdiagnozować chorobę oraz zalecić dalsze badania i leczenie.

Czasem do rozpoznania rodzaju infekcji nie wystarczy sam wywiad lekarski, a potrzebne jest specjalistyczne badanie. Tym bardziej pacjentka nie jest w stanie sama zdiagnozować rodzaju swojej infekcji.

[1]Mirosław Wielgoś, Bronisław Pietrzak, Bacterial vaginosis – diagnostyka i leczenie, Przegląd Menopauzalny 2012; 5; 356-363.

Flora bakteryjna okolic intymnych

Znaczenie równowagi flory bakteryjnej

Ekosystem pochwy stanowi wiele różnych bakterii:

  • stanowiące 96% mikroflory pochwy, Gram dodatnie bakterie kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus[1],zapewniające odpowiednio kwaśne pH,
  • bakterie patogenne.

Zachowanie odpowiedniej równowagi pomiędzy tymi bakteriami zapewnia utrzymanie prawidłowego pH okolic intymnych.

Na stan fizjologicznej mikroflory pochwy może mieć wpływ:

Najlepszym sposobem na utrzymanie prawidłowego stanu flory bakteryjnej jest odpowiednia troska o swój organizm oraz utrzymanie właściwego pH.

Znaczenie właściwego pH a kwas mlekowy

Odpowiednio kwaśne pH okolic intymnych stanowi naturalną barierę przed kobiecymi dolegliwościami. Za utrzymanie prawidłowego pH odpowiada prawidłowy poziom kwasu mlekowego, które stanowią naturalną część ekosystemu pochwy. Gdy pH pochwy jest kwaśne, bakterie kwasu mlekowego mają stworzone idealne warunki, aby odpowiednio szybko się namnażać i przywracać prawidłową liczebność swej kolonii.

Na pH okolic intymnych ma wpływ wiele czynników. Nalezą do nich między innymi: ciąża, menopauza, menstruacja, stres czy nieprawidłowa higiena. Dlatego warto dbać o odpowiednią dietę, bogatą w bakterie kwasu mlekowego.
[1] Mirosław Wielgoś, Bronisław Pietrzak, Bacterial vaginosis – diagnostyka i leczenie, Przegląd Menopauzalny 2012; 5; 356-363

Aktywność sportowa – dlaczego zwiększa ryzyko podrażnień intymnych?

Kobiety są coraz bardziej aktywne sportowo i z pewnością ma to pozytywny wpływ na kondycję zdrowotną. Jednak paradoksalnie wiele aktywności stwarza ryzyko podrażnień intymnych.

W trakcie uprawiania takich dyscyplin jak bieganie, jazda na rowerze czy intensywny fitness, podnosi się temperatura ciała, która może być niekorzystna w miejscach intymnych. Pamiętajmy, że noszenie ciasnej, syntetycznej odzieży sportowej nie sprzyja odprowadzaniu wilgoci i ciepła z tych delikatnych okolic. Kolejnym czynnikiem ryzyka podrażnień mogą być szatnie fitness klubów czy basenów, gdzie występuje większa wilgotność, spotykamy się z niedosuszoną odzieżą, ręcznikami czy nie zawsze odpowiednio zdezynfekowanymi prysznicami i toaletami.

W celu zabezpieczenia się przed ewentualnymi drażniącymi skutkami niewątpliwie przyjemnej aktywności fizycznej, warto zapakować do swojej torby sportowej żel do okolic intymnych Trivagin, który pomaga natychmiast po wystąpieniu nieprzyjemnych dolegliwości, jak i w codziennej pielęgnacji okolic intymnych. Trivagin żel natychmiast redukuje świąd, podrażnienie i pieczenie[1]. Działa od razu po aplikacji. Jest polecany również do regularnej ochrony miejsc intymnych, gdyż dzięki zawartości kwasu mlekowego, utrzymuje odpowiednie pH, co korzystnie wpływa na florę bakteryjną tych okolic i stanowi barierę ochronną dla skóry. Trivagin żel zawiera prebiotyk, który dodatkowo stymuluje namnażanie bakterii kwasu mlekowego, dzięki czemu jeszcze silniej przyczynia się do odbudowy naturalnej flory bakteryjnej okolic krocza.

Przy okazji aktywności fizycznej zawsze miej przy sobie Trivagin żel, który działa natychmiast. Pamiętaj o pielęgnacji okolic intymnych, aby móc w pełni cieszyć się dobrą kondycją i komfortem każdej sfery swojego ciała.[1] Wynik badania aplikacyjnego.